Kanguru Bakımı ve Emzirme Kanguru Bakımı ve Emzirme

Kanguru Bakımı ve Emzirme

Doğumdan hemen sonraki süre içinde anne ve bebeğin birbirine ihtiyaçlarının devam ettiği unutulmamalıdır. Bunun için ten tene teması doğumdan sonraki ilk bir saat içinde sağlamak önemlidir. Çünkü bu sayede annenin göğsüne yerleşen yenidoğan memenin kokusunu alacak, memeye doğru hareket edip memeyi tutup emmesini sağlayacak, aynı zamanda bebeğin elleriyle annenin memelerine yaptığı uyarı oksitosin hormonunun salınımına da katkı sağlayacaktır. Araştırmalar, cilt cilde bakım sırasında meydana gelen duyusal uyarının (dokunma, ısıtma, koku vb.) kuvvetli bir vagal uyarı sağlayarak maternal oksitosin salınımını arttırdığını göstermektedir.

Yenidoğanların, doğumdan hemen sonra annelerinin göğsü veya karnı üzerine yatırılarak, kesintisiz ten teması sağlamalarına olanak verilmesi, yenidoğanın, annenin meme başını bulmasına ve etkin bir şekilde emmesine olanak sağlamaktadır.

Doğumdan sonraki ilk 30 dakika ‘kutsal saat’ olarak tanımlanmaktadır. WHO/UNICEF, süt salgısını başlatmanın ve hızlandırmanın en iyi yolunun sağlık profesyonellerinin ilk 30 dakika içinde emzirmeyi teşvik etmeleri olduğunu bildirmektedir. Özellikle yenidoğanın en aktif olduğu birinci reaktif dönemde KB uygulanması emzirmeye büyük destek sağladığı bildirilmektedir.

Doğumdan yaklaşık 2 saat sonra, yenidoğanlar muhtemelen dolaşımdaki katekolamin düzeylerinde bir azalmanın sonucu olarak uykuya dalma eğilimi gösterirler. Yenidoğanları 3-4 saate kadar uyandırmak zor olabilmektedir. Bu nedenle doğumdan sonraki ilk 2 saat emzirmeyi başlatmak için en uygun zamandır. Yenidoğan bebeklere, annelerinin göğsü veya karnı üzerine yatırılarak, kesintisiz temas sağlamalarına olanak verilmesi, yenidoğanın annenin meme başını bulmasına ve etkin bir şekilde emmesine olanak sağlamaktadır.

Emzirmenin erken veya en uygun zamanda başlatılabilmesi için doğumdan sonraki bir saat içinde bebeklerin anne göğsüne konulması gerekmektedir.

KB’nin sadece anne ve bebeğin erken buluşmasına ve emzirmenin erken dönemde başlamasına değil bebeklerin emme becerisinin artmasına da katkı sağladığı araştırmalarla gösterilmektedir.

KB’nin, annenin kendine güvenini arttırarak emzirmeyi olumlu etkilediği bildirilmektedir.

KB uygulaması, anne ve yenidoğanın erken dönemde buluşmasına ve emzirme için ideal ortam sağlayarak emzirmenin daha kısa sürede gerçekleşmesine katkı sağlamaktadır.